Korzyści odżywcze wynikające z kiszonej kapusty

Kiszona kapusta, zwana też potocznie w różnych regionach kapustą kiszoną lub kiszonką, to nic innego jak fermentowana kapusta, która wywodzi się z Niemiec. Od dawna wiadomo, że posiada ona wiele zdrowotnych właściwości, które wpływają na pozytywne działanie organizmu. Dlaczego warto wprowadzić kiszonki do swojego menu?

Zalety kiszonej kapusty

Warzywo to ma dość wysoką zawartość witamin i minerałów: Jest doskonałym źródłem kwasu foliowego i witaminy C, a także dobrym źródłem witaminy K, niacyny, witaminy B6, kwasu pantotenowego, miedzi, manganu i błonnika pokarmowego. Kiszona kapusta jest pełna probiotyków zwalczających choroby. Jej wysoka zawartość bakterii kwasu mlekowego pomaga organizmowi zwalczać złe bakterie i naturalnie przywracać równowagę flory jelitowej. I nic dziwnego, wiemy przecież, że wiele powszechnych chorób jest związanych z zaburzoną równowagą flory jelitowej, takich jak nieswoiste zapalenie jelit, zespół jelita drażliwego i rak jelita grubego. Kapusta kiszona okazała się korzystna, ponieważ zawiera duże ilości bakterii kwasu mlekowego znanych jako lactobacilli, które produkują enzymy wspomagające trawienie. Może to pomóc złagodzić objawy takie jak biegunka u pacjentów z chorobą Crohna lub wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

W jaki sposób powstaje kapusta kiszona?

Kiszona kapusta to fermentowane warzywo, które powstaje poprzez dodanie kultury probiotycznej (zwykle lactobacillus) do kapusty i soli, a następnie pozostawienie jej do fermentacji w temperaturze pokojowej. Istnieje wiele różnych rodzajów kapusty kiszonej, a jej składniki różnią się w zależności od przepisu, regionu i osobistych upodobań. W wielu rejonach Polski popularne jest domowy sposób kiszenia kapusty, a w innych korzysta się z godnego zaufania sprzedawcy, który znany jest jako kapusta kiszona producent. Wspólne składniki to kapusta, sól, przyprawy i kultury probiotyczne, takie jak lacto-bacillus, które pomagają pobudzić układ trawienny. Kiszona kapusta jest tradycyjnie niskokaloryczna i bogata w witaminy. Jest to probiotyczna żywność, która wspomaga trawienie i pomaga wspierać zdrowie jelit.

Korzyści ze spożywania kiszonej kapusty

• Probiotyk - kiszona kapusta jest świetnym źródłem bakterii probiotycznych. Zawiera bakterie lactobacillus, które wytwarzają kwas mlekowy, wspomagając trawienie i zmniejszając stan zapalny jelit.
• Witamina C - kiszona kapusta jest doskonałym źródłem witaminy C, wykorzystywanej przez organizm do produkcji kolagenu, budulca skóry, dziąseł i więzadeł.
• Antyoksydanty - kiszona kapusta jest doskonałym źródłem witamin antyoksydacyjnych, w tym witaminy C, E i beta karotenu. Witaminy te pomagają zwalczać wolne rodniki, które są związane z wieloma chorobami, w tym z rakiem.
• Zdrowe bakterie jelitowe - kiszona kapusta jest doskonałym źródłem zdrowych bakterii jelitowych. Jest szczególnie dobra dla osób z achlorhydrią, gdzie nie ma enzymów kwasu solnego produkowanych w żołądku, co jest wskaźnikiem słabego zdrowia jelit.
• Kwas foliowy - kiszona kapusta jest doskonałym źródłem folianu, wykorzystywanego przez organizm do produkcji czerwonych krwinek i DNA. Kwas foliowy jest szczególnie korzystny dla kobiet w ciąży, ponieważ jest ważny dla rozwoju płodu.
• Miedź - miedź jest minerałem, który znajduje się w kapuście i pomaga rozkładać białka, węglowodany i tłuszcze w jelitach.
• Beta Karoten - Beta karoten jest przeciwutleniaczem, który pomaga zwalczać wolne rodniki, w tym te, które są związane z rakiem. Jest szczególnie korzystny dla osób z achlorhydrią, gdzie nie ma enzymów kwasu solnego produkowanych w żołądku.
• Witamina K - Witamina K jest świetna dla zdrowych bakterii jelitowych i jest szczególnie korzystna dla osób z achlorhydrią, u których nie ma enzymów kwasu solnego wytwarzanych w żołądku.

Porady jak zrobić własną kapustę kiszoną

• Pozwól kapuście fermentować przez co najmniej 5 dni. Ten proces zmieni kapustę w zdrowy probiotyczny pokarm.
• Używaj dobrej jakości organicznej kapusty. Unikaj zwiędniętej, uszkodzonej lub starej kapusty.
• Wybierz kapustę, która ma ciasną główkę z twardym zewnętrznym rdzeniem. Zapewni to największą ilość kapusty w każdej kapuście.
• Pokrój główkę kapusty na kawałki, poszatkuj a następnie odpowiednio ją posól. W dużej misce wymieszaj kapustę i sól. 
• Nigdy nie używaj octu zamiast soli.
• Nigdy nie zostawiaj kapusty na zewnątrz, bo się zepsuje. Przechowuj ją w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku

Alternatywy dla kapusty kiszonej

• Kimchi - Kimchi to tradycyjna koreańska potrawa ze sfermentowanej kapusty. Sfermentowana żywność, taka jak kiszona kapusta i Kimchi, jest znana ze swoich korzyści probiotycznych. Kimchi jest zwykle wykonane z kapusty, soli, czosnku, a czasami imbiru i ryb.
• Pikle - Podczas gdy kapusta kiszona jest zwykle produktem fermentowanym, niektórzy ludzie wolą robić własne "pikle" bez korzyści probiotycznych kiszonej kapusty. Tego typu pikle są zazwyczaj bardziej miękkie, nie są fermentowane i często są robione z octem lub innymi przyprawami.
• Kiszone cebule - Czasami kiszone cebule są określane jako kiszone, ponieważ są one rodzajem kapusty kiszonej.
• Relish - Relish to inna nazwa dla kiszonych warzyw i jest podobna do kapusty kiszonej, ale zazwyczaj jest robiona z warzyw takich jak letni kabaczek, ziemniaki, marchew i kalafior.

Kiszona kapusta to probiotyczny pokarm, który jest pełen korzystnych bakterii. Jest to tradycyjnie fermentowane niskokaloryczne wege z podstawą z kapusty i często jest podawane obok mięs. Kiszona kapusta jest doskonałym źródłem wielu niezbędnych dla organizmu składników. Co najlepsze, jest łatwa do wykonania w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *