Czym ogrzewać dom?

Jak oszczędnie ogrzewać swój dom? Czy bardziej opłaca się obecnie gaz ziemny czy węgiel? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, to zapewne zależy Ci na jak najmniejszych opłatach za ogrzewanie. A może właśnie jesteś na etapie budowy nowego domu i zastanawiasz się w jaki kocioł grzewczy zainwestować – gazowy czy na paliwo stałe? W tym artykule omawiamy kwestię oszczędnych instalacji grzewczych.

Ogrzewanie węglem czy gazem?

Od wielu lat uważało się, że ogrzewanie węglem było najkorzystniejsze cenowo. Niestety przy aktualnych cenach tego surowca już niekoniecznie tak musi być. Z drugiej jednak strony sam zakup kotła gazowego na ogół wiąże się z większymi wydatkami niż to jest w przypadku kotłowni zasilanej węglem. Aby móc ogrzewać dom węglem, wystarczy nabyć oraz zamontować nawet najprostszy kocioł typu “śmieciuch”. Kotły gazowe są urządzeniami bardziej zaawansowanymi technologicznie. Więcej informacji można znaleźć na stronie Lipnowski opał. Z drugiej jednak strony ogrzewanie gazowe również może być bardzo oszczędne – szczególnie, gdy zdecydujemy się na niezwykle ekonomiczny kocioł kondensacyjny.

W wielu przypadkach i tak ostatecznie decyzja zależy od dostępu do systemowej instalacji gazu ziemnego. Zazwyczaj jest ona dostępna w terenach miejskich – o wiele gorzej jest w przypadku rejonów podmiejskich oraz większości polskich wsi. Na takich terenach mieszkańcy niestety na ogół są po prostu zmuszeni do zakupu kotła na paliwa stałe. Z drugiej jednak strony podczas wyboru kotła grzewczego warto brać pod uwagę nie tylko aktualne ceny surowców energetycznych, ale również ich dostępność. Wiele osób jest obecnie zdania, że najlepiej jest wyposażyć dom w instalację grzewczą, która będzie mogła być zasilana przynajmniej dwoma rodzajami paliw. Tak więc w przypadku kotłów na paliwo stałe dobrą opcją jest możliwość ogrzewania domu zarówno na węgiel jak i tradycyjne drewno – szczególnie jeśli mamy do niego łatwy dostęp. Wielu mieszkańców polskich wsi posiada na własność kawałek lasu. Umożliwia to samodzielne pozyskiwanie cennego surowca w bardzo niskich cenach. Oczywiście trzeba również dysponować odpowiednim miejscem do jego składowania.

Osoby, którym zależy na bezpieczeństwie energetycznym zazwyczaj decydują się na posiadanie dwóch niezależnych od siebie źródeł ciepła w domu. Bardzo popularną opcją jest projekt instalacji grzewczej zasilanej kotłem gazowym, ale z funkcją podłączenia kominka z płaszczem wodnym. Taki kominek może funkcjonować również jako główne źródło zasilania instalacji grzewczej. Płaszcz wodny kominka jest podłączony pod instalację grzewczą – taki kominek działa dokładnie tak samo jak każdy kocioł na paliwo stałe. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie również ze względu na bezpieczeństwo i komfort swoich domowników. Zdarza się przecież, że kocioł gazowy ulegnie awarii. Szczególnie na terenach wiejskich jego naprawa może potrwać nawet kilka dni. W sytuacji, gdy na zewnątrz panują bardzo niskie, typowe dla zimy temperatury trudno nawet sobie wyobrazić pozostawienie mieszkańców bez źródła ogrzewania – a warto pamiętać, że kocioł grzewczy zazwyczaj zapewnia również ciepłą wodę użytkową w budynku.

Budynek energooszczędny

Najlepszym sposobem na cięcie kosztów ogrzewania jest zadbanie o jak najmniejsze straty energii cieplnej w sezonie grzewczym. Już od dziesięcioleci w krajach Unii Europejskiej dba się o optymalne docieplenie nowo powstałych budynków. Gruba warstwa izolacji montowana na ścianach oraz dachu znacząco obniża zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą. Do typowo budowlanych sposobów na obniżenie zapotrzebowania energetycznego budynków należą również:

  • systemy rekuperacji,
  • urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii,
  • ergonomiczne drzwi oraz okna,
  • urządzenia sterujące pracą instalacji grzewczej.

Inwestycja w tego typu rozwiązania pozwalają na generowanie sporych oszczędności na ogrzewaniu. Początkowo poniesione koszty z czasem zwracają się z nawiązką – szczególnie, gdy mamy do czynienia ze wzrostem cen paliw kopalnych takich jak gaz lub węgiel.

Jeśli zatem leży Ci na sercu kwestia oszczędnego ogrzewania Twojego domu, warto podjąć decyzje świadczące o planowaniu w długiej perspektywie. Do takich rozwiązań należy obecnie przede wszystkim montaż pompy ciepła oraz paneli fotowoltaicznych. Urządzenia te pozwalają na pozyskiwanie darmowej energii odnawialnej. Oczywiście inwestycja w takie wysokie technologie wiąże się z pewnymi wydatkami, niemniej dobrze zaprojektowane instalacje oze pozwalają nawet na całkowite uniezależnienie się od gazu, węgla oraz innych typowych surowców. W przypadku pomp ciepła – do ich pracy jest niezbędna pewna ilość energii elektrycznej – ta jednak może być dostarczana przez panele fotowoltaiczne.

Artykuł powstał przy współpracy https://instalatorsanitarny.com.pl.