Co wybrać obrożę czy szelki?


To jedno z najtrudniejszych pytań na jakie muszą znaleźć odpowiedź właściciele psów. Możemy spotkać się ze zwolennikami i przeciwnikami zarówno obroży jak i szelek. Nic dziwnego, że czasem podjęcie decyzji sprawia nie mały kłopot. Jednak jest kilka istotnych aspektów, które mogą bardzo pomóc dokonać mądrego wyboru.

Obroże

Obroże znajdziesz w: sklep zoologiczny E-Pazur

Jeśli decydujemy się na zakup obroży powinniśmy zwrócić uwagę na materiał z jakiego została wykonana i jakość zapięcia. Szerokość dobieramy do wielkości psa, a zapięcie (zatrzask lub klamra) powinny być solidne. Dla jakich psów dobrze sprawdzi się obroża? Dla dużych i silnych. Dzięki obroży mamy większą kontrolę nad głową psa. A to przekłada się na lepszą kontrolę całego psa. Psy, które są na spacerach bardzo pobudliwe albo agresywne powinny chodzić w obroży ze względu na ich bezpieczeństwo, ale i bezpieczeństwo otoczenia. Tutaj jednak warto zaznaczyć, ze jeśli psiak wykonuje bardzo gwałtowne manewry to może wyrządzić sobie krzywdę, dlatego trzeba dokładnie przeanalizować zachowanie naszego psa. Także szczeniaki, które uczą się chodzić na smyczy mogą nosić obrożę. Wtedy musimy jeszcze większą uwagę zwrócić na jej odpowiedni rozmiar i dopasowanie. Ciekawe propozycje obroży różnych marek można znaleźć w: sklep zoologiczny E-Pazur.

Szelki

Sprawa z szelkami jest bardziej skomplikowana. Mamy wiele różnych typów szelek, niektóre z nich mogą sprawić więcej problemów niż myślimy jeśli nie dopasujemy ich do aktywności naszego psa. Dlatego decydując się na szelki musimy zwrócić uwagę nie tylko na odpowiedni rozmiar czy materiał z którego są wykonane, ale przede wszystkim na to do czego będą nam potrzebne. Szelki powinny dobrze rozkładać siłę na całym ciele psa – to było ich pierwotnym zamierzeniem i dobre szelki będą spełniały ten wymóg. Szelki z zapięciem z przodu (easy-walk) sprawdzają się przy nauce chodzenia na luźnej smyczy, ale u małych i miniaturowych ras plączą się miedzy łapkami. Psy z wrażliwą tchawicą i krótką szyją będą czuły się lepiej w szelkach niż obroży. Bezwzględnie przy jeżdżeniu z psem na rowerze i tropieniu pies musi mieć szelki (typu sled, guard). Gdyby miał założoną obrożę tylko by go podduszała. Możemy sobie wyobrazić, że to nic przyjemnego. Szelki dobrze sprawdzą się również w przypadku psów, które potrafią wyswobodzić się z obroży. W przypadku szelek typu guard jest to praktycznie niemożliwe, dlatego są jednym z najbezpieczniejszych modeli. Tak jak w przypadku obroży, szelki również należy odpowiednio dopasować pod względem rozmiaru i aktywności.

Podsumowanie – co wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co jest lepsze. Jeśli weźmiemy pod uwagę aktywności naszego psa, jego budowę, materiał z którego będą wykonane szelki lub obroża, to podejmiemy dobrą decyzję. Nie trzeba ograniczać się tylko do obroży czy szelek. Warto mieć i jedno i drugie. Dzięki temu najlepiej dopasujemy spacerowy ekwipunek do danej sytuacji i sprawimy, że spacer będzie dawał nam i naszemu psu, wiele radości.